Short + Sweet Malaysia 2014

Tuesday, August 26, 2014

S+S STAND-UP COMEDY & S+S SONG: RUNNING ORDER (Tech Rehearsal)

S+S STAND-UP COMEDY & S+S SONG: RUNNING ORDER
 (Tech Rehearsal on 16th September, Monday)

Date: 16th September 2014
Venue: Pentas 2,klpac



(10am – 10:15am)
COMEDY 1. Brian Tan
Where Are You Going?

(10:15am – 10:45am)
SONG 1. 青梅竹
Aaron Jiam Tee Meng

(10:45am – 11am)
COMEDY 2. Helen Ann Peters
Di Sana Sini

(11am – 11:30am)
SONG 2. Skype Love
Wingy

(11:30am – 11:45am)
COMEDY 3. Vick Menon
Menon Says It!

(11:45am – 12:15pm)
SONG 3. Untukmu
The Apple Three

(12:15pm – 12:30pm)
COMEDY 4. Adinda Sarah
Psychedelics / Drunk Heads / Sobers

(12:30pm – 1pm)
SONG 4. You and Me
Sophia Andersen

(2:00pm – 2:15pm)
COMEDY 5. Jordi Jenkins
That is some funny S***/ Silly things makes laughter

(2:15pm – 2:45pm)
SONG 5. Angin
Amri Lufti

(2:45pm – 3pm)
COMEDY 6. Brendan Goh Chun Hian
Overprotected

(3pm – 3:30pm)
SONG 6. Drive On, Horses
Moody Blaq Ducks

(3:30pm – 3:45pm)
COMEDY 7. Roshinee a/p Mookaiah
Psychopaths Apply Here

(3:45pm – 4:15pm)
SONG 7. Left Right There
Issac Se Hoo

(4:15pm – 4:30pm)
COMEDY 8. Andre D. D’ Cruz
Charting My Way To The Top While Looking Back

(4:30pm – 5pm)
SONG 8. 现实荒岛
Chan Jian Ning & Hooi Ping Ting

(5pm – 5:15pm)
COMEDY 9. Dominic Teoh
I’m Kinda Local

(5:15pm – 5:45pm)
SONG 9. Cinta Tak Sempurna
Vale V Wong

(5:45pm – 6pm)
COMEDY 10. Aaron Aw Teik Hong
Just Play Play Oni!!

(6pm – 6:30pm)
SONG 10. Invisible
White Tigers


(6:30pm – 6:45pm)
COMEDY 11. Sudhan Nair
OMG

(6:45pm – 7:15pm)
SONG 11. The "bigger picture" is only as big as your frame of mind
Harry Doldrum

Friday, August 22, 2014

S+S Musical Tech Meeting Scheduled Timing (23 & 24 August 2014)



SHORT+SWEET 2014 MUSICAL TECHNICAL MEETING SCHEDULE

We will be having our first batch of S+S Tech Meeting starting with S+S Musical this week. The scheduled meetings are as below:

23rd August 2014 (Saturday)

1pm - 1.30pm
The Mummy Returns (Week 2)
Director: Sudhan Nair


1.30pm - 2pm
A Women At War (Week 1)
Director: Alvin Looi


2pm - 2.30pm
Mira In The Mirror (Week 1)
Director: Gabbie Ngoh


2.30pm - 3pm
Nasi Kandaq Gulai Tempoyak (Week 2)
Director: Matthew Koh

3pm - 3.30pm
The Bling Ring (Week 1)
Director: Kevin Eng


3.30pm - 4pm
300 million: The Reconceptualization of a Conception (Week 1)
Director: Ross Stephenson


24th August 2014 (Sunday)

10.30am - 11am
Back to Square One (Week 2)
Director: Adel Lina Yap

11am – 11.30am
Working Title (Week 1)
Director: Freddy Tan

11.30am - 12pm
The Reunion (Week 2)
Director: Clarence Kuna 

12pm - 12.30pm
Glitter (Week 2)
Director: Tan Kong Yoke 

12.30pm - 1pm
Last Call (Week 2)
Director: Easee Gan

1pm - 1.30pm
One Day (Week 2)
Director: Vale V Wong

2pm – 2.30pm
Graduation (Week 1)
Director: Apple Yong

2.30pm - 3pm
Cartography of a Relationship (Week 2)
Director: Dominic Lucien Luk
Musical Director: Nick Choo 



Directors, please bring all the necessary documents as per given in your email :)
Hope to see you in soon!


Tuesday, August 19, 2014

S+S Theatre (KL) 2014: Running Order (18 August)



S+S THEATRE (KL) 2014
 will be held on the following dates:


WEEK 1:
 22nd October - 25th October (Wednesday to Saturday)


WEEK 2: 
 29th October - 1st November (Wednesday to Saturday)


GALA NIGHT:
 2nd November (Sunday) 

TIME: 
8.30pm

VENUE: 
Pentas 2, The Kuala Lumpur Performing Arts Centre (klpac)



WEEK 1
1. Hamlet, Prince of Durian
Director: Alissa Roslan
Playwright: Jackie Ashkin

2. But if I don't, know that I love you.
Director: Nisha Nair
Playwright: Nisha Nair

3. Cari
Director: Danial Nawawi 
Playwright: Hazril Harith

4. Tsunami!
Director: Iskandar Zulkarnain
Playwright: Sebastian Ng

5. The Surgeon's Creed
Director: Alvin Looi
Playwright: Eoin Carney

6. Anda Rasa?
Director: Nawfal B. Mohd Zamri
Playwright: Ashraf Zainul

7. Captain Everything
Director: Sebastian Ng
Playwright: Pete Malicki
  
8. Sticky Situation
Director: Jeremy Song
Playwright: Adeline Ong

9. Tough Love
Director: Vale V Wong
Playwright: Priya Kulasagaran

10. Allegra The God
Director: Apple Yong
Playwright: DMJewelle

11. Encounter
Director: Omar Ali
Playwright: Renee Boyer-Williss

12. Partner, Pattna
Director: Stephen-Megam Varunamegam
Playwright: Helen Ann Peters

WEEK 2
1. Angel
Director: Alfred Loh
Playwright: Jon Chew

2. Panel Discussion: Motivations
Director: siongjun
Playwright: siongjun

3. New Year's Eve
Director: Kee How
Playwright: David MacGregor

4. Child's Play
Director: Emily Thea
Playwright: Haris Hazizan

5. Life. Unscripted.
Director: Fa Abdul
Playwright: Fa Abdul

6. Stream of Consciousness
Director: Nora Nabila
Playwright: Farah Akmar

7. Boneka Hidup
Director: Roydy Rokidy
Playwright: Roydy Rokidy

8. Asleep and him
Director: Sarah Howell
Playwright: Sarah Howell

9. 生死相送
Director: Easee Gan
Playwright: Deric Gan

10. A Novel Idea
Director: Stefan Andersen
Playwright: John Newman

11. Reservations
Director: Mark Beau de Silva
Playwright: Jeffrey Fischer-Smith



S+S Dance KL 2014: Running Order (Updated 19 August)


S + S DANCE (KL) 2014 
will be held on the following dates

 WEEK 1:  
8th October - 11th October (Wednesday to Saturday)
 
WEEK 2: 
15th October - 18th October (Wednesday to Saturday)
 
GALA NIGHT: 
19th October (Sunday)


TIME: 
8.30pm


VENUE: 
Pentas 2, The Kuala Lumpur Performing Arts Centre (klpac)



WEEK 1

1. Pray For ...
Choreographer: Mohd Hazlami

2. Madu
Choreographer: Nurul Nadhirah

3. Prisonero
Choreographer: Iskandar Zulkarnain

4. This
Choreographer: Maria Devonne Escobia

5. Solitary
Choreographer: Alice Hollands

6. Ratu
Choreographer: Norsafini Jafar

7. Bida
Choreographer: Fahezul Azri 

8. Dance Squad
Choreographer: Jabar Laura

9. Walking in the darkness
Choreographer: Muhaini

10. Better
Choreographer: Vale V Wong


WEEK 2
 1. sssnnnnooooozzzzzzeeee !!!
Choreographer: Syaffiq Hambali

2. Crossroads
Choreographer: Dida Mallik

3. Irat
Choreographer: Mohd Zulfarqar 

4. Zama
Choreographers: Sya-Syazlee & An Nur Azhar

5. Fusion Invasion
Choreographer: Puteri Aisya 

6. Unberechenbar (Unpredictable)
Choreographer: Syed Haziq Afiq

7. Randai
Choreographer: Mohd Raimi 

8. Baronjin
Choreographer: Kerol Mohtar

9. Wonder
Choreographer: Mohd Zulkarnain

10. Negsomingat
Choreographer: Muhammad Yunus

11. Snap, Shuffle & Pop
Choreographers: Shirena & Clara

12. White Bones
Choreographer: Adel Lina Yap